SUMMIT AWARDS
Each year for our annual Prosperity Indiana Summit, we receive nominations from across the state for our prestigious community development awards. Winners are selected by industry peers and are announced during the summit. 
AWARD DESCRIPTIONS & WINNERS

Michael Carroll Community Economic Development Leadership Award
Presented by First Financial Bank

CONGRATULATIONS TO OUR 2021 WINNER!
 Joe Bowling, Englewood Community Development Corporation

Recognizes an industry "veteran" who has supported, lead, advocated, and improved Hoosier quality of life for many years.  Nominees of this signature award may work with nonprofit, government, or private organizations.  

2021 Nominees:

  • Timothy Eckerle, Grant County Economic Growth Council
  • Jennifer Layton, LTHC Homeless Services
  • Austin Maxheimer, Community One
  • Annette Phillips, PathStone, Corporation
  • Joe Bowling, Englewood Community Development Corporation

Recent award winners include:

2020   Bruce Baird, Renew Indianapolis, Inc.

2019   Tom Fodor, Morning Light Inc.

2018   Pat Gamble-Moore, PNC

2016   James Taylor, John Boner Neighborhood Centers

2015   Maynard J. Scales, Fort Wayne Housing Authority

2014   Bill Taft, LISC

2013   Jack Brummett, Great Lakes Capital Fund

2012   Mark Lindenlaub, Housing Partnerships Inc. and Aging and Community Services of South Central Indiana

2011   Jacob Sipe, IHCDA

2010   Linda Klink, Deputy Mayor of the City of Logansport


Robert O. Zdenek Staff Member of the Year Award

Presented by Brightpoint

CONGRATULATIONS TO OUR 2021 WINNER!
Serita Cabell, Memorial Community Development Corporation

Recognizes outstanding professional leadership of a staff person in a community economic development organization. Embodies dedication, commitment, and innovative leadership within their own organization. 

2021 Nominees:

  • Anthony Bridgeman, PNC Bank
  • Courtney Goodwyn, Mapleton-Fall Creek Development Corporation
  • Eric Ogle, Office of Community and Rural Affairs
  • Travis Richards, Jay County Community Development Corporation
  • Emily Scott, Local Initiatives Support Corporation
  • Serita Cabell, Memorial Community Development Corporation

Recent award winners include:

2020   Albert Brownlee, Genesis Outreach, Inc.

2019   George Okantey, Purdue Extension

2018   Mark Gould, 1st Source Bank

2016   Gladys Muhammad, South Bend Heritage Foundation

2015   Rodney Stockment, IHCDA

2014   Chris Maples, Partners in Housing

2013   David Miller, Hoosier Uplands

2012   M. Ann Helmke, Vincent Village

2011   Bruce Baird, Indianapolis Housing Agency

2010   Patricia Lewis, FHLBI


Key Award for Supportive Services Program of the Year

Presented by Merchants Bank of Indiana

CONGRATULATIONS TO OUR 2021 Winner!
Satellite Kitchen Program, Second Helpings

Recognizes a community development program that is dedicated to improving quality of life for Hoosiers. It is innovative with a unique model that is service-oriented for other organizations within Indiana. 

2021 Nominees:

  • Digital Ready Businesses Program, Purdue Center for Regional Development and Purdue Extension Community Development
  • The Excel Center, Goodwill of Central and Southern Indiana
  • Homelessness and Housing Resource Team, Adult & Child Health
  • Kendallville Restorations, Inc.
  • LTHC Homeless Services
  • Maggie Bag Project, Stability FirstProject Home Indy
  • Satellite Kitchen Program, Second Helpings
  • Alex Cornwell, The Waynedale News

Recent award winners include:

2020   Food Prescription for Better Health

2019   Indiana Supportive Housing Institute, CSH and IHCDA

2018   Building Better Neighborhoods, Ball State University

2016   Back Home in Indiana Alliance

2015   Robert Miller Veterans Program (Miller's Vets), Center for the Homeless

2014   Neighborhood Spotlight, Legacy Foundation

2013   Public Allies, INRC

2012   East 10th Street United Methodist Children and Youth Center

2011   Harvestland Farm, Aspire Indiana

2010   Robinson Community Learning Center - Youth Entrepreneur Program



John Niederman Rural Development Leadership Award
Presented by Fifth Third Bank

CONGRATULATIONS TO OUR 2021 WINNER!
Charyl Luth, Affordable Housing Association of Indiana

Recognizes outstanding leaders in rural community economic development.  Individuals have demonstrated excellent leadership that has improved quality of life, influenced policies, and fostered opportunities for growth in rural Indiana.

2021 Nominees:

  • September McConnell, Community Foundation of Whitley County, Inc.
  • Charyl Luth, Affordable Housing Association of Indiana
Recent award winners include:

2020   Michelle Pitcher, Pace Community Action Agency, Inc.

2019   David Miller, Hoosier Uplands

2018   Larry Gautsche, La Casa Inc.

2016   Chuck Heintzelman, Milestone Ventures Inc.

2015   Abby Hoy, Economic Development Group of Wabash County Inc. 

2014   Dr. Janet Ayres, Purdue University Department of Agriculture Economics



Powered by Wild Apricot Membership Software